top of page

5 mitów na temat litych podłóg



Jako społeczeństwo uwielbiamy różne opowieści, baśnie, legendy i mity. Przekazywane zazwyczaj z ust do ust, zdają się być często czymś magicznym, tajemniczym i fascynującym. Ta doza abstrakcji i pierwiastka sensacji skłania nas do powielania zasłyszanych treści. Nie uważam, że to źle bo nadaje to pewnego kolorytu naszemu życiu, jednak w niektórych sprawach warto polegać na faktach.


Zaczynamy!

1. Podłoga lita nie nadaje się na ogrzewanie podłogowe.

Tu mamy paradoks, bo jednocześnie się nadaje i nie nadaje na ogrzewanie podłogowe. Wszystko zależy od produktu i umiejętności instalatora. Proszę sprawdzić choćby na forum Muratora czy u fachowców zrzeszonych w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Parkieciarzy, że takie podłogi się robi, są udzielane gwarancje i są użytkowane naście, a niedługo już dziesiątki lat.


2. Desek podłogowych nie trzeba kleić do podłoża.

Ojoj... to nie będzie działać. Lite deski muszą zostać trwale połączone z podłogą, prawdą jest, że nie koniecznie przy pomocy kleju, ale na przykład gwoździ (przy założeniu że mamy legary lub płytę OSB). Nie ufacie fachowcom mówiącym, że lite deski mogą być w systemie pływającym.


3. Wszędzie tylko nie do kuchni i łazienki.

Półprawda, to zależy od gatunku użytego drewna, jeżeli mowa o gatunkach krajowych to do łazienki nie zalecamy, do kuchni może być pod warunkiem ostrożności przy użytkowaniu. Odpowiednio dobrane gatunki egzotyczne nie mają zbytnio ograniczeń w użytkowaniu.


4. Montaż litej podłogi to miesiąc z życia.

Nie, nie, nie, wcale nie! Musimy odróżnić te wykończone w fabryce i te wykańczane już po ułożeniu. Pierwsze z nich są niemal ekspresowe i jeden wykwalifikowany pracownik potrafi ułożyć nawet koło 50 m2 podłogi na dzień. Na następny dzień można wnosić meble.

Podłogi olejowane/lakierowane po ułożeniu rzeczywiście zajmują więcej czasu ponieważ po ułożeniu musimy odczekać trochę czasu 5-10 dni, następnie mamy szlifowanie i lakierowanie. W efekcie zajmuje to co najmniej tydzień, ale to nadal nie miesiąc!


5. Drewno się nie ściera.

Niestety nie jest to prawdą, wystarczy zobaczyć na deski podłogowe czy schody w starych kościołach, widać wyraźnie wybranie materiału w najczęściej użytkowanym miejscu. Im bardziej miękkie drewno, np. iglaste- sosna, świerk, tym łatwiej się wyciera. Nie nadajemy drewnu klas ścieralności jak panelom, ale to nie znaczy, że się nie wycierają.


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page