top of page

Klasyfikacja podłóg

Drewniane podłogi można podzielić według następującej klasyfikacji:

 

  • lite drewno- każda deska wykonana z jednego kawałka drewna, zazwyczaj używane są szlachetne gatunki drzew liściastych,

  • warstwowe- podłoga składająca się z kilku warstw, warstwa wierzchnia wykonana z gatunków szlachetnych lub egzotycznych, a warstwa dolna ze sklejki drugorzędowych gatunków drzewa, np. drzew iglastych.

 

Wykończenie podłogi

Do wykończenia podłóg używamy słynnego na całym świecie olejo-wosku Rubio Monocoat oil plus 2C. Rubio chroni naturalny wygląd i fakturę drewna, a ponadto ułatwia przyszłą renowację. Olej ten, w przeciwieństwie do lakieru, nie tworzy zwartej, twardej warstwy na powierzchni podłogi. Dzięki temu powierzchnia pokryta olejem jest nie tylko estetycznie doskonała, jednolita w barwie, ale również odporna na wodę i detergenty. Używanie akceleratora B zwiększa wytrzymałość podłogi oraz zapewnia jej doskonałą ochronę.

 

Używanie oleju Rubio Monocoat oil plus 2C jest bezpieczne dla zdrowia ponieważ nie zawiera on żadnych lotnych związków chemicznych. Drewno olejowane jest antyalergiczne, antystatyczne i antypoślizgowe. Proces produkcji przebiega z zachowaniem najwyższych norm jakości oraz czystości dlatego nasz produkt gwarantuje pełne bezpieczeństwo dla Twojej rodziny.

 

Olej Rubio Monocoat Oil Plus 2C był testowany według standardu QUV EN 927-6 (wpływ na środowisko), spełnia wymogi EN 71-3 (zabawki dla dzieci) i posiada międzynarodowe certyfikaty jakości ISO 9001 oraz ISO 14001.

 

Unikalne właściwości oleju Rubio Monocoat Oil Plus 2C:

  • Silny i trwały ze względu na zachodzące reakcje na poziomie molekularnym.

  • Zawartość rozpuszczalników i szkodliwych składników chemicznych wynosi 0%.

  • Nie zawiera wody.

  • Wysoka efektywność środowiskowa (spełnia najwyższe standardy ochrony środowiska).

  • Utrzymuje wizualne i namacalne wrażenie naturalnego drewna.

  • Łatwy w pielęgnacji.

  • Wodoodporny (odpowiedni do stosowania w kuchni i łazience).

  • Niezwykle silny i trwały.

  • Odporny na temperaturę do 100 °C.

Montaż- Zalecenia producenta

Przygotowanie montażu

 

Najbardziej optymalne warunki dla zachowania właściwości podłogi - wilgotność 45-55%, a temperatura od 18 do 25 ° C. Jeśli zostaną przekroczone te wskaźniki, mogą wystąpić wyraźne deformacje drewna.

Nie zaleca się instalować naszych produktów w pokojach, które znajdują się poniżej poziomu gruntu, ponieważ mają tendencję do wysokiego poziomu wilgotności. Drzwi wewnętrzne należy zainstalować dopiero po ułożeniu podłogi (chyba, że producent drzwi zaleca inaczej). Nie zaleca się instalowania litych podłóg, jako podłogi podgrzewanej, ponieważ może to spowodować odkształcenie. W wypadku, kiedy podłoże jest nierówne lub kruche, należy je wyrównać i wzmocnić masą samopoziomującą.

 

Montaż właściwy

 

Na początku warto przemyśleć kierunek układania desek. Najczęściej  jest on orientowany względem głównego źródła światła w pomieszczeniu, np. okna tarasowego. Elementy należy układać wzdłużnie do kierunku padania światła. Proporcje pomieszczenia można podkreślić przez zręczny wybór kierunku układania. Małe pomieszczenia wydają się większe w wyniku zastosowania jasnych gatunków drewna. W pomieszczeniach o długości lub szerokości przekraczającej 10 m należy zamontować profile dylatacyjne: w wąskich korytarzach należy zawsze układać w kierunku wzdłużnym, w przypadku pomieszczeń w kształcie litery T, L lub U za pomocą odpowiednich profili należy  podzielić podłogę na pojedyncze powierzchnie, stosownie do kształtu pomieszczenia. Przed nałożeniem kleju zaleca się stosowanie preparatów gruntujących.

 

Po montażu

 

Po ułożeniu drewnianej podłogi musimy zwrócić uwagę na wiele czynników. Temperatura wewnątrz pomieszczenia powinna wynosić 18-23°C, a wilgotność względna 45-60%. W sezonie grzewczym wilgotność powietrza może spaść do tak niskiego poziomu, że deski ulegną przesuszeniu, w efekcie czego powstaną między nimi szpary. Ten samy problem pojawia się  w przypadku pomieszczeń niezamieszkanych, gdzie jest brak naturalnych źródeł wilgoci, co w przypadku utrzymywania w nich w sezonie grzewczym temperatury ok. 20°C prowadzi do nadmierniego spadku wilgotności powietrza.

Zbyt niska wilgotność powietrza sprzyja przesychaniu drewna i powstawaniu wad posadzki w postaci odkształcania się i pękania elementów i występowania wyjątkowo szerokich szczelin pomiędzy deskami. Z tego powodu korzystniejsze jest utrzymywanie w niezamieszkanych pomieszczeniach niższych temperatur powietrza (ok. 10°C) oraz stosowanie nawilżaczy powietrza.

 

Z drugiej strony przy zbyt wysokiej wilgotności może nastąpić wyłódkowanie, wykrawędziowanie lub wybrzuszenie podłogi, czego też należy pilnować. Warto wiedzieć że największym wrogiem drewnianych podłóg jest woda i piasek. Czystość podłogi utrzymujemy przez zamiatanie, odkurzanie oraz okresowe przecieranie co najwyżej wilgotną ścierką, unikająć nadmiaru wody. W celu ochrony drewnianych podłóg przed działaniem piasku i wody, a w zimie również soli, należy ułożyć maty ochronne przed wejściem do domu lub mieszkania.

 

Pielęgnacja: W zależności od intensywności użytkowania parkiet z powierzchnią olejowo-woskową należy pielęgnować balsamem olejowym (nie rzadziej niż raz na trzy lata). Balsam olejowy należy stosować wtedy, gdy na skutek intensywnego używania na podłodze pojawią się widoczne ślady. Zaleca się używać preparatów rekomendowanych przez sprzedawcę podłogi.

 

Renowacja: Parkiet z powierzchnią olejowo-woskową można bezproblemowo naprawiać na fragmentach powierzchni. Zadrapania, małe wypalenia i małe barwne plamy można naprawiać olejem balsamowym. Zaleca się używać preparatów rekomendowanych przez sprzedawcę podłogi.

Anchor 4

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi zaleceniami producenta. W tym celu kliknij pobierz.

Kotwica FAQ

FAQ

Gdzie mogę zobaczyć Wasze produkty?

  • U naszych dystrybutorów lub w naszym biurze handlowym przy ulicy Mołdawskiej 9 w Warszawie.

  • Wybierz produkt którym jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami, a my prześlemy próbki.

Jaka jest jakość Waszych produktów?

  • Wszystkie produkty spełniają normę Unii Europejskiej EN 13226 oraz posiadają certyfikację zgodności CE.

  • Zawartość wilgoci waha się w przedziale 9±2%

  • Tolerancja wykonania to 0,2 mm.

  • Szczegółowa charakterystyka jakości znajduje się tu.

Jak produkty są pakowane?

Deski są związywane po 5 sztuk razem, następnie owijamy całość folią rozciągliwą i wzmacniamy taśmą pakową. Po zapakowaniu na paletę ponownie wszystko związujemy po czym owijamy taśmą rozciągliwą, a wrażliwe miejsca dodatkowo wzmacniamy kartonem.

Jaka jest różnica między parkietem, a deskami drewnianymi?

Zarówno parkiet jak i deski są jednowarstwowe wykonane z litego drewna. Dzięki procesowi suszenia i innym procesom technologicznym podłogi utrzymują niską przewodność cieplną i dobrą izolację dźwięku.

Z technicznego punktu widzenia różnica polega również na wymiarach. Parkiet ma szerokość 70 mm i długość 350-1000 mm, a deski szerokość 100-240 mm i długość 500-3000 mm.

Z powodu wymiarów, deski przywodzą na myśl bardziej skandynawski styl i nadają elegancji miejscu instalacji. Z drugiej strony, parkiet mający bardziej kompaktowe wymiary pozwala na różne wzory ułożenia podłogi: jodełka, cegiełka nieregularna, wzór koszykowy.

Co polecacie wybrać, dąb czy jesion?

Zarówno parkiet jak i deski, czy to wykonane z dębu czy jesionu prezentują podobne właściwości wytrzymałościowe. Główna różnica polega na odcieniach kolorów oraz zdolności do tolerancji fluktuacji temperatury/wilgotności.

Drewno dębowe jest ciemniejsze niż jesionowe. Dąb jest bardziej odporny na wahania temperatury, a jesion przy znacznych i gwałtownych zmianach temperatury może zacząć się deformować.

Co znaczy łączenie pióro-wpust i jakie ma charakterystyki?

Pióro-wpust jest to jeden z systemów łączenia parkietu/desek drewnianych. Dla odpowiedniego spasowania każda deska ma wybranie z jednej strony i wypustkę z drugiej. Wpust jest zazwyczaj trochę głębszy aniżeli pióro. Aby sprawdzić jakość łączenia należy złożyć cztery deski w prostokąt, w rezultacie powinny one tworzyć dokładne kąty 90 stopni, a między deskami nie powinno być szpar. Dzięki temu możliwe jest trwałe i solidne łączenie ze sobą kolejnych elementów podłogi.

 

Zobacz rysunek

Czy warto olejować podłogę?

Rodzaj wykończenia jest indywidualną kwestią i zależy od preferencji właściciela. Olej czyni podłogę bardziej naturalną i  miłą w dotyku. Co ważne olej nie tworzy oddzielnej warstwy na powierzchni drewna tylko penetruje je w głąb. Dzięki temu staje się wodoodporne i odporne na działanie środków czyszczących. Dodatkowo "składnik B" (akcelerator) w oleju zwiększa wytrzymałość i ochronę drewna.

W jaki sposób olej chroni podłogę?

Lakierowanie powoduje powstanie względnie grubej warstwy na powierzchni drewna. Lakier wnika bardzo płytko w głąb drewna, zaledwie 1 mm. Olej z kolei mocno penetruje drewno i wnika głęboko pozostawiając jedynie cieniutką warstwę na powierzchni podłogi. Warstwa ochronna jest wobec tego nikła, ale drewno samo w sobie staje się trwalsze i odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych. Wosk lub "składnik B" (przyspieszacz) pomaga wzmocnić ten efekt.

 

Olej ma pewne przewagi nad lakierem. Generalnie drewno jako materiał ma tendencję do wchłaniania wilgoci z powietrza, w tym względzie olej i lakier zachowuje się podobnie. Różnica jest w procesie późniejszego oddawania wilgoci do atmosfery. W sytuacji drewna lakierowanego woda nie może się wydostać na zewnątrz przez warstwę lakieru co powoduje jego pękanie i późniejsze łuszczenie i odchodzenie. Olej czyni sytuację całkiem odmienną, drewno może w sposób swobodny "oddychać" dzięki otwartym porom. Skutkuje to ładniejszą powierzchnią bez uszkodzeń podczas dłuższej eksploatacji.

Jaka ilość rozpuszczalników jest użyta w oleju do podłóg?

Olej może być:

  • z dużą zawartością rozpuszczalnika (suchość resztkowa 25-40 %)

  • średnią lepkością (suchość resztkowa 40-55%)

  • gęstym (80-90 % oleju naturalnego)

 

Im większa suchość resztkowa tym mniej warstw jest wymaganych do nałożenia na drewno i mniej czasu potrzebnego do wyschnięcia. Olej zawierający dużą ilość rozpuszczalnika jest głównie używany jako podkład penetrujący lub jako środek ochronny.

 

Olej, którego używamy do olejowania (Rubio monocoat oil plus 2C) ma zawartość rozpuszczalników na poziomie 0 %.

Kiedy warto użyć oleju zamiast lakieru?

  • Jeżeli chcesz uwydatnić fakturę drewna.

  • Jeżeli chcesz zamontować parkiet w pomieszczeniu ze stałą temperaturą i zmienną wilgotnością.

  • Jeżeli masz "kapryśne" drewno które szybko reaguje na wilgoć i zmiany temperatury.

  • Jeżeli podłoga będzie miała długotrwały kontakt z wodą.

  • Jeżeli chcesz nabyć podłogę przyjazną środowisku.

 

W jaki sposób powinno się dbać o olejowane drewno?

Pielęgnacja podłogi nie jest skomplikowana, ani pracochłonna. Zazwyczaj producent rekomenduje specjalne środki do pielęgnacji własnych podłóg.

 

Czyszczenie na mokro: do wiadra z wodą należy dodać małą ilość środka do pielęgnacji podłóg, który zmiękczy wodę i sprawi, że zabrudzenia będą łatwo zmywalne.

 

Czyszczenie na sucho: raz na 6 miesięcy lub raz na rok rekomendujemy użycie środka do czyszczenia podłóg polecanego przez producenta oleju. Powinien być on wcierany przy pomocy specjalnego mopa lub maszyny polerującej. Po wyschnięciu powinnien być widoczny efekt odnowienia podłogi.

Czy można zakupić olejowane podłogi?

Tak, możemy olejować podłogi dla Państwa w procesie produkcji. Używamy do tego Oleju "Rubio monocoat oil plus 2C".

W celu wyboru koloru prosimy kliknąć tu.

Czy mogę zainstalować Waszą podłogę na ogrzewanie podłogowe?

Nie zalecamy takich praktyk, dużo lepiej w tej roli sprawdzą się podłogi wielowarstwowe.

Trzeba pamiętać, że drewno może ulec deformacji pod wpływem ciągłych zmian temperatury, dlatego jeżeli ktoś decyduje się na taki krok powinien mieć na uwadze powolną manipulację temperaturą podłogi i nie przekraczanie zakresu 18-25 stopni C.

Czy można używać Waszych produktów w kuchni lub łazience?

Przy spełnieniu odpowiednich warunków można montować podłogi z litego drewna zarówno w łazience jak i kuchni. Zniszczenie podłogi jest możliwe tylko pod warunkiem ciągłej i bezpośredniej ekspozycji na działanie wody.

Ważne, aby pamiętać, że drewniana podłoga w takich pomieszczeniach wymaga specjalnej ochrony przeciw wilgoci i dobrego wietrzenia pomieszczenia.

 

Mając na uwadze wszystko co powyżej zalecamy nie montować  drewnianych podłóg w takich miejscach i wybrać rozwiązania specjalnie dostosowane do tych celów, na przykład kamień lub płytki ceramiczne.

Jaka jest trwałość Waszych podłóg?

W warunkach domowych przy 6-8 mieszkańcach oraz zachowaniu odpowiednich warunków przewidywana żywotność wynosi 70-80 lat.

Jakie warunki powinny być utrzymywane w mieszkaniu, aby zachować właściwości podłogi?

Optymalne warunki to wilgotność powietrza 45-55 % oraz temperatura 18-25 stopni C. Jeżeli te wskaźniki zostaną przekroczone możliwe są odkształcenia podłogi.

O czym powinienem pamiętać przy montażu podłogi?

  • Odradzamy montaż naszych podłóg w pomieszczeniach położonych poniżej poziomu gruntu, ponieważ mają wyższą wilgotność.

  • Nie polecamy montażu na podłogi ogrzewane, grozi to znaczną deformacją.

  • Przed instalacją upewnij się, że w pomieszczeniu była utrzymywana przez ostatni tydzień temperatura 18-25 stopni C.

  • W czasie instalacji wilgotność powietrza powinna wynosić 45-55%.

  • Powierzchnia, na której będzie instalowana podłoga powinna być sucha, a pomieszczenie dobrze przewietrzone. Jeżeli wilgotność podłoża będzie większa od wilgotności desek o więcej niż 12 % to instalację należy odłożyć do czasu wyrównania poziomów wilgoci.

Please reload

bottom of page