Dąb VS Jesion
Są to dwa najczęściej wybierane gatunki drewna do wykończenia podłogi. Nie da się też ukryć, że dąb pod względem sprzedawanej ilości wyprzedza jesion o kilka długości. Z czego wynika popularność tych gatunków? Odpowiedź jest błaha, z dostępności, oba gatunki rosną w naszym klimacie i są popularną roślinnością, przystosowaną do krajowych warunków pogodowych (Dąb stanowi niemal 6 % całego drzewostanu w Polsce- dane z 2012 roku). Zdjęcie obok przedstawia 1 klasę drewna więc o bardzo jednolitym wyglądzie, bez sęków i innych typowych wad.
Zastosowanie
Jak możemy przeczytać w atlasie drewna, zastosowanie obydwu gatunków w przemyśle posadzkarskim jest identyczne, możemy spotkać: mozaiki, mozaiki przemysłowe, lamparkiety, deszczułki lite, parkiet warstwowy i deski lite.
Właściwości fizyczne
Krótko o właściwościach, a raczej różnicach i podobieństwach we właściwościach.Wśród najważniejszych właściwości dębu to stabilność barwy i łatwość obróbki chemicznej. Dla jesionu jest to łatwość obróbki skrawaniem i również łatwość obróbki chemicznej.
Dąb w stanie wilgotności własnej 12% ma gęstość 690 kg/m3. Wilgotność równoważna dla temperatury powietrza 20 stopni Celsjusza i wilgotności względnej 50% (czyli warunki zbliżone do tych panujących w mieszkaniach) to 10%.
Kurczliwość drewna to średnio 4% w kierunku promieniowym i 8,2% w kierunku stycznym.
Dla porównania, jesion ma gęstość 720 kg/m3, wilgotność równoważną 10%. Kurczliwość drewna jest podobna ponieważ 5% w kierunku promieniowym i 8% w kierunku stycznym.
Właściwości mechaniczne
Dębina charakteryzuje się wysokimi charakterystykami wytrzymałościowymi. Wytrzymałość na zginanie to 88 MPa, na ściskanie wzdłuż włókien 65 MPa, a ściskanie w poprzek włókien to 14,5 MPa.
Charakterystyka wytrzymałościowa prezentuje się równie imponująco, wytrzymałość na zginanie 102 MPa, a wytrzymałość na ściskanie wzdłuż włókien to 52 MPa.
Zapach
Dąb zaraz po przetarciu, jak drewno jest świeże ma wyraźnie kwaskowaty zapach, który po wysuszeniu zanika.
Jesion nie ma żadnego charakterystycznego zapachu.
Wygląd
Dąb- Struktura typu liściastego promieniowo-naczyniowego, szeregi dużych naczyń rozpoczynają każdy z przyrostów rocznych. Biel występuje żółtawobiała w postaci wąskich pasków o szerokości 2-5 cm. Twardziel o jasno/ciemnobrunatnym kolorze, w długotrwały kontakcie z wodą, żelazo zawarte w wodzie zachodzi w reakcję z garbnikami w drewnie tworząc zabarwienie ciemnoszare zwane czarną dębiną.
Jesion- struktura pierścieniowo-naczyniowa, z pierścieniem dużych widocznych naczyń rozpoczynających każdy przyrost roczny. Biel o jasnej białej barwie z odcieniem żółci i różu. Twardziel jest zabarwiona i niezabarwiona, z tego powodu wydaje się szerokobielasty- twardziel granicząca z bielem ma tę barwę co biel. Poddane obróbce cieplnej zmienia barwę na brązową- czekoladową.
Typowe wady
Dla dębu- dość liczne sęki (twarde i ciemniejsze od otaczającej tkanki), pęknięcia promieniowe, listwy mrozowe, wewnętrzny biel, zaciągi słoneczne i plamy garbnikowe.
Dla jesionu- pęknięcia, skręt włókien, pęknięcia mrozowe, krzywizny.