top of page

Sęki, czy świadczą o jakości drewna?

Krótki wpis bo prosta sprawa :)




























To jest niejednokrotnie bardzo błędnie interpretowana kwestia wśród konsumentów. Duża liczba klientów, w szczególności z większym bagażem życiowym na karku nie wyobraża sobie zakupu podłogi nawet z najmniejszymi sękami utożsamiając to z najgorszym materiałem, niską jakością i w ogóle prowizorką. Skąd takie przeświadczenie? Ciężko stwierdzić, aczkolwiek mam jedną hipotezę. Cena. Tak, cena za deski z sękami jest zazwyczaj niższa, choć ostatnio w dobie mody na wnętrza rustykalne różnie może to być.


Zatem kochani, deski z sękami i bez mają taką samą jakość- rozumianą jako trwałość materiału i cechy użytkowe. Różnica w klasach opiera się na odmiennym wyglądzie zewnętrznym drewna z sękami i bez. Jest to rzecz dyskusyjna i bardzo indywidualna który rodzaj sęczny/bezsęczny jest ładniejszy, nie mniej jednak trudniej jest pozyskać surowiec bezsęczny dlatego jest oznaczany klasą 1 oraz potencjalnie dlatego jest bardziej pożądany.


Pamiętajcie klasa wbrew powszechnemu znaczeniu nie determinuje jakości, a jedynie wygląd drewna:

1 klasa - brak sęków

2 klasa - mało sęków

3 klasa - dużo sęków


Niestety każdy producent może definiować swoją własną klasyfikację i jeden w klasie 2 ma sęki dopuszczalne o średnicy 20 mm, a drugi 10 mm. Warto wczytać się w charakterystyki jakościowe drewna, ponieważ oprócz sęków mogą być też inne zmiany materiałowe wpływające na prezencję podłogi (np. biel drewna, pęknięcia).


Powodzenia w wyborze podłogi.




Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page