Lakier czy olej? Oto jest pytanie...
Tak, jest to dla wielu dylemat filozoficzny niczym być, albo nie być. W praktyce sprawa nie jest taka trudna na jaką może się wydawać. Poniżej wyjaśniamy różnice, przewagi i argumenty za i przeciw, a na koniec werdykt!
Dwie metody wykańczania powierzchni deski podłogowej, podobne, a jakże różne. W zamierzchłych czasach nie było lakierów, więc nie było dylematów, drewno zabezpieczało się olejem. Obecnie drewno nie tylko zabezpieczamy, ale również nadajemy jej pożądany wygląd i parametry użytkowe.
RÓŻNICE
Olej może być bezbarwny i barwiący w niemal dowolnym odcieniu. Bazą są oleje roślinne. Olej wnika w drewno i penetruje je nawet na kilka mm w głąb. Jednocześnie nie pozostaje wyraźna warstwa na powierzchni deski. W tym procesie nie zamyka się włókien w drewnie dzięki czemu deska może swobodnie pochłaniać i oddawać wilgoć w zależności od zmiany parametrów powietrza.
Lakier jest produktem chemicznym, wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje lakier wodny i rozpuszczalnikowy. Lakier wodny składa się z wielu bardzo małych (poniżej 1/10 000 mm) cząsteczek syntetycznych które są utrzymywane w stanie płynnym dzięki znajdującym się dodatkom. Aby lakier stanął i stworzył cieniutką błonę musi zostać oddana woda z dodatkami. Częściowo woda zostanie wchłonięta przez drewno, częściowo odparuje do powietrza. Lakiery rozpuszczalnikowe występują w wersji jedno i dwu składnikowej. Wydziela niestety szkodliwe substancje podczas procesu stygnięcia. Bezwzględnie należy opuścić pomieszczenie podczas lakierowania.
WŁAŚCIWOŚCI
Lakier jest po wyschnięciu szalenie twardy, tworzy pewnego rodzaju skorupę na wierzchniej warstwie podłogi. Dzięki temu ciężko uszkodzić drewno podłogowe. Ten rodzaj zabezpieczenia gwarantuje lepszą ochronę przed wodą np. w pomieszczeniach przechodnich gdzie wchodzi się bezpośrednio z zewnątrz. Niestety są też wady, taką podłogę jak uda nam się jakoś zniszczyć to nie uda się już jej punktowo/wybiórczo naprawić. Nie można szlifować, a potem lakierować tylko 1 m2 z całej powierzchni.
Olej przez to, że chroni drewno będąc w środku/penetrując je nie utworzy tak skutecznej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Druga strona medalu pozwala nam na renowację lub nawet wymianę tylko zniszczonej deski. Deska olejowana będzie pozytywnie wpływać na mikroklimat w pomieszczeniu gdyż pochłania nadmiar wilgoci i 'nawilża' powietrze w miesiącach suchych. Wykończenie olejem jest bardziej naturalne, możemy olejować deski szczotkowane, dzięki czemu będzie wyczuwalna faktura drewna i rewelacyjnie podkreślony rysunek słoi.
Znacie już wady i zalety każdego z rozwiązań, teraz musicie zdecydować co jest dla Was najważniejsze przy użytkowaniu podłogi. Podpowiem, że w kwestiach finansowych oba rozwiązania są obecnie do siebie bardzo zbliżone.