Jak zamontować deski podłogowe/parkiet
Wiadomo, że po zakupie przydałoby się jeszcze naszą wymarzoną podłogę zainstalować/zamontować/położyć (*niepotrzebne skreślić). Większość sprzedawców zaproponuje Wam razem z podłogą usługę montażu ponieważ przepisy prawa pozwalają stosować w takim przypadku 8% VAT. Nie mniej jednak trzeba uważać, aby nie przepłacić bo sprzedawcy często zawyżają cenę takich usług, bo wiedzą, że klient i tak weźmie (poniżej podajemy szacunkowe koszty).
Standardowo możemy wyróżnić trzy rodzaje technik układania:
posadzki mocowane gwoździami,
posadzki pływające,
posadki mocowane klejem.
Aktualnie najpowszechniej stosowana jest trzecia z nich, ale przejdźmy po kolei przez wszystkie.
Posadzki mocowane gwoździami
Bez wątpienia jest to najstarsza z metod wykonania posadzki drewnianej, ale jednocześnie coraz rzadziej stosowana. Jest to wersja eko, ponieważ używa się jedynie surowców pochodzenia naturalnego, a równoległe zapewnia trwałość i stabilność. Jest oczywiste, że konstrukcja takiej podłogi musi zawierać podkład pozwalający na wbijanie gwoździ. Może to być konstrukcja drewniana (tzw. legary), albo ślepa podłoga wykonana z płyt OSB.
Do innych zalet można zaliczyć elastyczność takiego rozwiązania, co przekłada się na komfort chodzenia. Z drugiej strony ta zaleta jest źródłem kolejnej cechy- skrzypienia. Jedni je uwielbiają, drudzy nienawidzą. Są sposoby, aby niwelować te akustyczne skutki uboczne, ale nikt nie udzieli gwarancji, że podłoga będzie cicha przez całe życie.
Do przybijania używa się z reguły gwoździe druciaki o długości 50 mm, z małą główką zagłebianą w pióro lub wpust deski. Standardowy kąt wbijania to 30-40 stopni, zagłebia się je całkowicie w drewnie przy użyciu dobijaka.
Posadzki pływające
De facto najprostszy i najszybszy sposób instalacji podłogi. Niestety nie każdy rodzaj podłogi jest adekwatny do tej metody. Warunkiem wykonania tego typu posadzki jest jej fabryczne wykończenie. Dodatkowo jedynym rodzajem desek nadającym się do tego typu montażu są deski trójwarstwowe z krzyżowymi włóknami drewna w poszczególnych warstwach, co zapobiega naturalnej tendencji do odkształcania się drewna na skutek zmiennych warunków atmofsferycznych. Stosowanie wymaga stropu spełniającego wymagania izolacji akustycznej na dźwięki powietrzne, a bezpośrednio pod deskami układa się warstwę izolacji z pianki poliuretanowej.
Poszczególne elementy posadzki pływającej powinny być ze sobą połączone bokami i czołami za pomocą kleju. Nanosi się go na dwie wewnętrzne powierzchnie wpustu. Po odpowiednim nałożeniu kleju, składa się ze sobą kolejne deski, tak aby utworzyć powierzchnię. Ewentualny nadmiar kleju powinien zostać natychmiat wytarty.
Współcześnie producenci opatentowali również nowy, łatwiejszy sposób montażu z systemem ryglującym- tak zwany klik. Dzięki temu rozwiązaniu odpada problem zabawy z klejem, a łączenie desek jest proste i wygląda jak składanie puzzli. Cała sztuka polega na spasowaniu dwóch elementów pod odpowiednim kątem, a następnie dociśnięciu do podłogi. Systemy poszczególnych producentów mogą się delikatnie róźnić między sobą, nie mniej jednak zasada działania jest identyczna.
Posadzki mocowane klejem
Układanie posadzki przy pomocy techniki klejenia jest w dzisiejszych czasach najpopularniejszą metodą. Jej podstawową zaletą jest fakt, że spoina klejowa o niewielkiej elastyczności lecz odpowiedniej wytrzymałości na ścinanie, przeciwdziała skutkom pęcznienia i skurczu drewna pod wpływem zmian wilgotności powietrza.
Rozróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje klejów:
gotowe do stosowania, dyspersyjne lub rozpuszczalnikowe,
kleje w postaci mieszanin suchych składników wymagających wymagających dokładnego zamieszania przed użyciem.
Najczęściej stosowane są kleje dyspersyjne które to charakteryzują się dobrą wytrzymałością i zarazem pewną, niezmienną w czasie elastycznością. Duża ilość wody (40%) zawartej w tym kleju powoduje pewien konflikt w związku z konsekwencjami zawilgocenia drewna. Z tego powodu podkład powinien wykazywać odpowiednią nasiąkliwość, aby mógł przyjąć odpowiednio dużo wody zawartej w nałożonej warstwie kleju.
Klej nakłada się tylko i wyłącznie na wylewkę! Nie poprawną jest technika nakładania kleju na deski, czy w pióro-wpusty. Używa się do tego specjalnych szpachli z uzębieniem co pozwala na adekwatną dystrybucję kleju w stosunku do układanego materiału.
Wylewka musi być wykonana perfekcyjnie, ponieważ w innym przypadku klej nie będzie w stanie związać w miejscach lokalnego obniżenia wylewki.
Nie zależnie od techniki zalecany jest montaż przez wykwalifikowanych fachowców, w szczególności przy przybijaniu i klejeniu desek.