Czy dobrze dbasz o swoją podłogę?
Każdy kto zakupił nową podłogę (zazwyczaj za nie małe pieniądze!) chce aby służyła mu jak najdłużej i to w pierwotnej kondycji. Dlatego staramy się pielęgnować ją pieczołowicie od samego początku, niestety z czasem ten zapał opada i coraz mniej wagi do tego procesu przywiązujemy.
Oczywiście pierwszą i najważniejszą sprawą są dobre chęci i mocne postanowienie regularnej pielęgnacji. Kolejna kwestia to technika i używane środki chemiczne.
Co do zasady powinno się stosować środki do pielęgnacji kompatybilne ze środkami użytymi do wykończenia naszej podłogi. W praktyce oznacza to zazwyczaj zakup środków produkowanych, albo firmowanych przez producenta oleju/lakieru zastosowanego w naszej podłodze. Taka sytuacja po pierwsza zapewnia nam odpowiednie środki do naszej podłogi, które na pewno jej nie zaszkodzą, a po drugie podtrzymuje gwarancję producenta podłogi.
Zabiegi pielęgnacyjne/konserwacyjne może podzielić na cotygodniowe i okresowe (np. raz na pół roku/raz na rok). Technika pielęgnacji cotygodniowej w większości przypadków sprowadza się do rozcieńczenia środka z wodą i wyczyszczenia podłogi mopem z tą mieszanką. O czym warto pamiętać to fakt, że mop musi być jedynie wilgotny, a nie ociekający wodą. Płukać mop powinniśmy w oddzielnym wiadrze z wodą, albo w ogóle pod bieżącą wodą z kranu. Pielęgnacja okresowa może się odbywać tą samą metodą, lub w postaci jakiegoś mleczka do ręcznej aplikacji lub poprzez środki w sprayu.
Co by jednak nie pisać podstawą pielęgnacji są wytyczne producenta podłogi. Powinny być zapisane w umowie, załączniku do umowy lub w karcie gwarancyjnej. Jeżeli jakiś punkt jest niejasny, lub pozostawia pole do interpretacji najlepiej jest wysłać pisemne zapytanie do producenta, ewentualnie salonu w którym dokonywaliśmy zakupu.